knižní novinky detaillindenberg: monografie sophia von bayern - königin von böhmen. jan hus und die wenzelsbibel (kunstverlag josef fink)

Lindenberg: Monografie Sophia von Bayern - Königin von Böhmen. Jan Hus und die Wenzelsbibel (Kunstverlag Josef Fink)

Anotace:

Vydavatelství Kunstverlag Josef Fink vydalo bohatě ilustrovanou monografii „Sophia von Bayern – Königin von Böhmen. Jan Hus und die Wenzelsbibel“ historika Toniho Aignera.

O životě a osobnosti královny Žofie Bavorské (1376–1428), druhé manželky českého a římského krále Václava IV. panuje řada zkreslených představ. Teprve v posledních letech došlo k ocenění i jejich „zásluh“: podporovala reformátora Jana Husa, zasloužila se o rozkvět věnných měst, která ji byla svěřena, a podporovala též umění své doby.

Její manželství s Václavem Lucemburským bylo zpočátku velice šťastné, protože oba měli podobné zájmy a dobře si rozuměli. Časem však mezi nimi došlo k odcizení. Jedinečným pomníkem uměnímilovného královského páru se pak stala Bible Václava IV., nádherný, přebohatě zdobený, ale bohužel nedokončený rukopis, který obsahuje nejlepší předreformační překlad Bible do němčiny.

(SK)

 

Toni Aigner, Sophia von Bayern – Königin von Böhmen. Jan Hus und die Wenzelsbibel, Kunstverlag Josef Fink, Lindenberg 2021, 180 stran, doporučená cena 19,80 euro

 

Internet:

https://kunstverlag-fink.de/titel/sophia-von-bayern-koenigin-von-boehmen/

 

O knize Česká královna Žofie. Ve znamení kalicha a kříže Boženy Kopičkové:

http://stavitele-katedral.cz/praha-zivotopis-ceske-kralovny-zofie-bavorske-vysehrad/

 

K Bibli Václava IV.:

http://stavitele-katedral.cz/nejkrasnejsi-stredoveke-rukopisy-viii-%E2%80%93-bible-vaclava-iv/


Copyright (c) 2008 stavitele-katedral.cz | Tisk | Kontakty | XHTML 1.0 Strict | TOPlistStatistiky toplist | Zpět nahoru